piątek, 14 września 2012

KDE przyjazne środowisko graficzne

Domyślnym środowiskiem graficznym w openSUSE jest KDE, które dostarcza zintegrowany zestaw aplikacji o szerokim zakresie zastosowań (biuro, multimedia, internet). Oczywiście zawiera też zestaw aplikacji LibreOffice, który pozwala edytować i zapisywać pliki w wielu formatach. Umożliwia to wymianę informacji między różnymi systemami operacyjnymi.

Jeżeli w czasie instalacji openSUSE zaznaczyłeś automatyczne logowanie to po włączeni po raz pierwszy komputera pojawi się następujący pulpit:


Na wydzielonym podglądzie widzisz zawartość Katalogu Pulpit. Kiedykolwiek zapiszesz jakiś plik w tym katalogu, pojawi się on także w tym podglądzie.


Kontekstowe menu pulpitu: prawo klik na pustym miejscu na pulpicie, możesz zmienić wygląd pulpitu, dodawać panele i elementy interfejsu, konfigurować ustawienia pulpitu, zablokować elementy interfejsu w aktualnej pozycji albo blokować ekran.

Skrzynka z narzędziami: umieść kursor na ikonie w górnym, prawym narożniku pulpitu aby mieć dostęp do menu które pozwala Ci dodawać i blokować elementy interfejsu, .
Domyślnie KDE panel zawiera ikonę menu głównego z lewej strony. a z prawej strony ikona skrzynki narzędziowej panelu.

Aby otworzyć główne menu kliknij na ikonie menu głównego, albo naciśnij Alt+F1. Menu główne składa się z następujących elementów, na górze pasek znajdowania na dole kilka zakładek, które dostarczają szybki dostęp do kluczowych funkcji systemu. Dodatkowo menu główne  wyświetla Twoją nazwę logowania i nazwę hosta.

Zakładka ulubione wyświetla domyślny wybór ulubionych programów, aby mieć do nich szybki dostęp. Zakładka programy pokazuje wszystkie zainstalowane programy w systemie. Zakładki komputer i Ostatnio używane dostarczają szybki dostęp do często używanych miejsc. programów albo dokumentów.

Zakładka zakończ zawiera funkcje zamykania,usypiania,hibernacji,  czy wylogowania z sytemu.






Zarządzanie mediami

Jeżeli włożysz CD albo DVD do napędu, albo włożysz pamięć do porty USB, to pojawi się na panelu gadżet który otwiera małe menu powiadamiając Cię o tym zdarzeniu. Proponuje także o możliwych akcjach w zależności od typu urządzenia.


Np jeżeli podłączyłeś kamerę to możliwe akcje proponują pobranie zdjęć za pomocą Gwenview albo digiKam lub otworzyć w menadżerze plików. Aby bezpiecznie wyjąć urządzenie kliknij na ikonę strzałki po prawej stronie.

Upiększanie pulpitu

Elementy pulpity mogą być blokowane w bieżącej pozycji aby zapobiec przesuwaniu ich po pulpicie. Jeżeli elementy pulpitu są zablokowane nie możesz dodawać, przesuwać albo usuwać żadnego obiektu. Aby zablokować albo odblokować elementy pulpitu, kliknij na ikonie w górnym, prawym narożniku pulpitu.

Dodawanie elementów interfejsu pulpitu, można dodawać jedynie przy odlokowanym interfejsie pulpitu


Aby dodać elementy interfejsu na pulpicie, prawo klik na pustym miejscu i wybierz dodaj elementy interfejsu.

Aby dodać elementy interfejsu do panelu prawo klik na panelu skrzynki narzędziowej  i wybierz dodaj elementy interfejsu.

Pokaże się lista z dostępnymi gadżetami, wybierz te które Ci się podobają poprzez dwukrotne kliknięcie. Rozmieść je odpowiednio na pulpicie tak jak Ci się podoba.
Aby usunąć gadżet, prawo klik na gadżecie i wybierz usuń.

Konfigurowanie gadżetu

Odblokuj elementy interfejsu, umieść kursor nad gadżetem, pojawi się przezroczysta ramka, pokazująca kilka symboli:


Aby zmienić rozmiar gadżetu kliknij lewym przyciskiem myszy na symbolu skalowania w ramce i trzymaj, powoli przesuwając kursor po pulpicie.

Aby obrócić gadżet w jakimkolwiek kierunku kliknij lewym przyciskiem myszy na symbolu obrotu i przytrzymaj symbol powoli obracając gadżet.

Aby zmienić właściwości gadżetu kliknij na symbolu klucza i wprowadź opcje odpowiednie do Twoich potrzeb.


Podsumowanie

KDE jest przyjaznym środowiskiem, podobnym trochę do Windows 7. Nie będę więc więcej się rozpisywał, jedynie zachęcał go używanie. KDE jest stale, intensywnie rozwijane i jest coraz stabilniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz